Fryzjer to bardzo interesujący zawód, wybierany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wymaga on kreatywności, precyzji oraz komunikatywności. Jednak, aby zostać fryzjerem, nie wystarczy posiadać tych cech. Konieczne jest również zdanie egzaminu zawodowego, który weryfikuje teoretyczne i praktyczne umiejętności kandydata.

Wszystkie osoby zastanawiające się, jak wygląda egzamin zawodowy fryzjera, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią niniejszego artykułu.

Testy – egzamin zawodowy fryzjera

Teoretyczny egzamin zawodowy fryzjera sprawdza wiedzę kandydatów na temat kluczowych aspektów związanych z wykonywaniem zawodu. Jest on niezbędny, aby móc przystąpić do części praktycznej. Zaliczenie teorii potwierdza, że kandydat posiada wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu.

Test (egzamin) zawodowy fryzjera obejmuje przede wszystkim pytania dotyczące technologii, materiałoznawstwa oraz maszynoznawstwa. Komisja może poprosić kandydata o wskazanie sposobu dezynfekcji szczoteczek i grzebieni lub wymienienie sposobów usuwania zarostu. Kandydat niekiedy dostaje za zadanie przedstawienie informacji na temat brylantyny, płynu do trwałej ondulacji, amoniaku czy wody destylowanej.

Na egzaminie teoretycznym często pojawiają się również pytania dotyczące rodzajów maszynek elektrycznych, typów nożyczek fryzjerskich, budowy lokówki, zastosowania szczotek okrągłych oraz różnic pomiędzy brzytwą a temperą.

Egzamin zawodowy fryzjera, praktyczna część – warunki przystąpienia

Aby przystąpić do praktycznego egzaminu zawodowego fryzjera, należy spełnić jeden z pięciu warunków:

  • ukończenie kursu fryzjerskiego III stopnia i otrzymanie pozytywnej oceny z egzaminu wewnętrznego,
  • posiadanie umiejętności zawodowych w formie przeszkolonej i świadectwa ukończenia szkoły,
  • ukończenie nauki zawodu fryzjera u rzemieślnika,
  • prowadzenie kształcenia zawodowego i przedłożenie świadectwa ukończenia szkoły,
  • trzy lata stażu pracy w zawodzie fryzjera (konieczne udokumentowanie) i posiadanie świadectwa ukończenia szkoły.

Spełnienie tych warunków umożliwia przystąpienie do egzaminu czeladniczego, który jest kluczowym etapem w uzyskaniu pełnych kwalifikacji zawodowych fryzjera.

Wszystkie osoby zainteresowane zdawaniem egzaminu oraz uzyskaniem zawodu fryzjera zapraszamy do dołączenia do naszej Szkoły Kosmetologii, Mody i Fryzjerstwa. Nasze Technikum Fryzjerskie to idealne rozwiązanie dla każdego, kto pragnie rozwijać swoje umiejętności w profesjonalnym środowisku!

Czeladniczy egzamin zawodowy fryzjer – jak wygląda?

Praktyczny egzamin zawodowy fryzjera polega na samodzielnym wykonaniu zadań egzaminacyjnych, które sprawdzają umiejętności kandydata. Każde z nich jest poddawane ocenie komisji, składającej się z co najmniej dwóch osób. Podczas egzaminu na dziale damskim wykorzystywane są główki treningowe. Natomiast na dziale męskim obecny jest model.

Osoba zdająca egzamin zawodowy fryzjera musi wykonać prawidłowo minimum 7 zadań. W tym czasie sprawdzana jest umiejętność nakręcania trwałej ondulacji, wyciskania fal na mokro, tworzenia fryzury wieczorowej, strzyżenia, modelowania włosów przy użyciu suszarki oraz szczotek okrągłych czy uczesanie męskiej fryzury klasycznej i użytkowej.

Na każde z zadań kandydat otrzymuje określony czas, od 10 do 50 minut, w zależności od skomplikowania. Komisja ocenia przede wszystkim precyzję, technikę, estetykę oraz zgodność z wymaganiami egzaminacyjnymi.

Egzamin zawodowy, fryzjer – jak się przygotować?

Wiele osób sądzi, że otrzymanie pozytywnej oceny z egzaminu zawodowego na fryzjera graniczy z cudem. To nieprawda. Wystarczy się odpowiednio przygotować, aby z łatwością zaliczyć część teoretyczną i praktyczną. Przed egzaminem warto powtórzyć informacje na temat technologii, maszynoznawstwa oraz materiałoznawstwa. Zaleca się również regularne ćwiczenie umiejętności praktycznych.

Doskonałym pomysłem jest uczestnictwo w kursach i szkoleniach fryzjerskich, które mogą pomóc w przygotowaniu do egzaminu. Ćwiczenie na modelach oraz główkach treningowych pozwala nabrać pewności siebie czy wprawy. Ponadto podczas warsztatów można zdobyć cenne wskazówki od doświadczonych fryzjerów i poznać trendy branżowe.

Przed egzaminem zawodowym fryzjera warto również poczytać materiały edukacyjne i zapoznać się z literaturą branżową. W książkach lub podręcznikach można znaleźć szczegółowe informacje na temat narzędzi bądź kosmetyków używanych we fryzjerstwie, technik stylizacji oraz strzyżenia czy zasad higieny pracy w salonie fryzjerskim.

Egzamin zawodowy fryzjer – co ze sobą zabrać?

Na egzamin zawodowy fryzjera – praktyczny i teoretyczny – należy zabrać ze sobą kilka istotnych przedmiotów. W przeciwnym razie można napotkać trudności w przystąpieniu do testu czy zadań. Na egzamin należy stawić się przede wszystkim z dokumentem potwierdzającym tożsamość, dokumentacją potwierdzającą prawo podejścia do niego oraz zdjęciem w formacie legitymacyjnym.

Dodatkowo trzeba zabrać ze sobą narzędzia niezbędne do wykonania zadań praktycznych, m.in. nożyczki fryzjerskie, szczotki, grzebienie, wałki do trwałej ondulacji, klipsy i spinki.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego technikum fryzjerskiego!